o książkach, literaturze, magazynach i nagrodach literackich
Kategorie: Wszystkie | nagrody | prasa | recenzja
RSS
poniedziałek, 28 listopada 2011

Kryminał - "Wyrwać chwasta"

 

14:03, sylwiapecyna
Link Komentarze (1) »
środa, 21 września 2011

Aż trudno uwierzyć, że "The Help" ("Służące") to pierwsza powieść Kathryn Stockett. Książka jest piękna, ciekawa, dowcipna; język soczysty i dźwięczny; postaci pełne życia i budzące emocje.

 The Help Służące

Akcja rozgrywa się w Jackson, Mississippi na początku lat 60-tych. Historia opowiedziana jest ustami trzech kobiet - dwóch czarnych służących i 23-letniej białej kobiety, której życiową ambicją jest zostać pisarką. Decydują się one na odważny krok - postanawiają spisać i wydać historie służących pracujących dla białych kobiet. W stanie Mississippi, gdzie segregacja jest wciąż ostro przestrzegana, taki krok może pociągnąć za sobą ostre represje. Z drugiej strony, może uda się coś zmienić...

W USA książka była bestsellerem (zasłużenie), a teraz rekordy box office bije jej ekranizacja.

 The Help Movie

W Polsce film wchodzi do kin w połowie października - ja już nie mogę się doczekać. Cieszę, się, że udało mi się przeczytać książkę przed obejrzeniem filmu i gorącą ją wszystkim polecam.

Kadr z filmu

10:19, sylwiapecyna
Link Komentarze (7) »
poniedziałek, 19 września 2011

Po raz 15. (jak ten czas szybko leci...) zostanie w tym roku wręczona Nagroda Literacka Nike. Oto nominowane książki:

"Obsoletki" Justyny Bargielskej (opowiadania)

"Chmurdalia" Joanny Bator (powieść)

"Balladyny i romanse" Ignacego Karpowicza (powieść)

"Dziennik, tom 1, 1962-1969" Sławomira Mrożka (dzienniki)

"Dno oka. Eseje o fotografii" Wojciecha Nowickiego (esej)

"Pióropusz" Mariana Pilota (powieść)

"Dziennik pisany później" Andrzeja Stasiuka (esej)

Z tej listy czytałam jedynie "Balladyny i romanse" i uważam, że zdecydowanie powieść ta nie zasługuje na nagrodę. Bardzo zaskoczyło mnie pojawienie się na liście nominowanych Sławomira Mrożka, bo nie sądziłam, że jeszce będzie o nim głośno.

Lubię zabawę w zakłady, więc obstawiam, że Nike 2011 otrzyma "Chmurdalia".09:05, sylwiapecyna
Link Dodaj komentarz »
środa, 07 września 2011

Wczoraj podano listę finalistów Man Booker Prize 2011 i tak sobie pomyślałam, że może wrócę na swojego bloga...

Obstawiam "Pigeon English" Stephen Kelman.

10:11, sylwiapecyna
Link Komentarze (1) »
poniedziałek, 21 lutego 2011

Książka "Wyjść z beznadziei"

14:59, sylwiapecyna
Link Komentarze (1) »
wtorek, 14 grudnia 2010

Jeśli czytając mojego bloga naszła Was ochota na przeczytanie "Historii pewnej mistyfikacji ("My Life as a Fake") - możecie ją nabyć za 2,90, lub na "Hotel Świat" ("Hotel World"), który można kupić za 4,90, to odwiedźcie księgarnie internetową Matras. Informację o tej wyprzedaży dostałam drogą mailową i postanowiłam się z Wami nią podzielić :)


A swoj a drogą, wszystkie rpezenty już kupione?

 

09:54, sylwiapecyna
Link Komentarze (1) »
sobota, 11 grudnia 2010

Postanowiłam lepiej poznać tegorocznego noblistę, Mario Vargasa Llosa, i sięgnęłam po  "Szelmostwa niegrzecznej dziewczynki". Wybór był bardzo dobry, bo powieść nie jest ciężka, czyta się ją przyjemnie, a warsztat pisarza świetny.

Tytułowa niegrzeczna dziewczynka to tajemnicza kobieta bez skrupułów, która pojawia się i znika w życiu głównego bohatera, Peruwiańczyka Ricardo, odkąd był nastoletnim chłopcem. Chociaż cały czas go oszukuje i rani, on kocha ją bez pamięci. Można powiedzieć, że jest masochistą. Można też spojrzeć z zachwytem na tą miłość, romantyczną i bezwarunkową. "Szelmostwa niegrzecznej dziewczynki" to historia miłosna, w której nie brak sentymentalnych scen prawie wyciskających łzy z oczu i happy endu (paradoksalnie smutnego).

Książka ta jest także powieścią obyczajową. Pokazuje zmieniającą się sytuację polityczną i ekonomiczną w Peru, a także przemiany obyczajowe w Europie. Ricardo mieszka w Paryżu, ale akcja dzieje się w Londynie, Madrycie, a nawet w Japonii. Obserwujemy styl życia i sposób spędzania wolnego czasu od lat 60-tych do 90-tych dwudziestego wieku. Postępowanie Peruwianki po trupach dążącej do celu - czyli bogactwa - także wytłumaczone jest warunkami społeczno-ekonomicznymi, czyli dzieciństwem w biedzie.

Niegrzeczna dziewczynka, chociaż nie jest elementem stabilnym, ale jest stałą częścią życia Ricarda. Z kolei w każdym nowym etapie życia, bohater ma innego przyjaciele lub przyjaciół. Pierwszych kilku umiera - w ferworze rewolucyjnej walki, na AIDS lub odbierając sobie życie po zawodzie miłosnym. Ricardo też był bliski samobójstwa, ale to nie byłoby w jego stylu. On jest przeciętniakiem, tchórzem i konformistą. Żyje spokojnie jako tłumacz, czyli cień - jedyne jego życiowe szaleństwo to destrukcyjna miłość do niegrzecznej dziewczynki, która go rujnuje, ale bez której jego życie zupełnie nie byłoby nic warte.

 

14:18, sylwiapecyna , recenzja
Link Komentarze (1) »
czwartek, 25 listopada 2010

Już po raz drugi w ciągu roku Orhan Pamuk mnie wymęczył i rozczarował. Pierwszy raz przy lekturze jego najnowszej powieści "Muzeum Niewinności", a teraz jego pierwszą książką "Cevdet Bej i synowie" (obydwie niestety bardzo obszerne). Tym razem mogę mu wybaczyć, bo ta powieść to jego debiut z 1982 roku. Początkujący pisarz dopiero uczy się warsztatu i tego, że nie zawsze warto przelewać na papier wszystko, co ma się w głowie.

Styl jest fatalny, a fabuła też mało ciekawa, więc "Cevdet Bej i synowie" to była ciężka lektura. Ale książka ma niewątpliwą wartość historyczno-obyczajową. Prolog rozgrywa się u schyłku Imperium Osmańskiego, główna część to lata 30-te, a więc początki Republiki, a epilog dzień z  roku 1970 podczas rządów Demirela. Bohaterowie dużo mówią o sytuacji politycznej i ekonomicznej w kraju, o reformach i nastrojach społecznych. Akcja umieszczona jest w Stambule, ale także w Ankarze i Kemahu.

"Cevdet Bej i synowie" to saga rodzinna. Tytułowy Cevdet to jeden z pierwszych tureckich kupców w Stambule. Ożenił się z córką paszy i kupił dom w Nişantaşı. W powieści śledzimy losy jego synów i ich kolegów. Główny akcent położony jest na dylematy młodych mężczyzn, chociaż czasami poznajemy myśli nestorów rodziny. Ponieważ Ci młodzi mężczyźni są na ogół zamożni, ich głównym problemem jest obawa przed zmarnowaniem życia i burżuazyjną obyczajowością. W latach 30-tych ucieczką może być pasja reformatorska lub panturkizm, ale wnuk Cevdeta jest już artystą i lewicowcem.

Jeśli ktoś jest ciekawy, jakie były początki noblisty Pamuka, to może sięgnąć po "Cevdet Bej i synowie", ale z pewnością bardziej satysfakcjonującą lekturą będą "Nazywam się czerwień", "Śnieg" czy "Dom ciszy".

 

Orhan Pamuk "Muzeum niewinności"

Orhan Pamuk "Dom ciszy"

Orhan Pamuk (dzieła zebrane...)


10:19, sylwiapecyna , recenzja
Link Komentarze (2) »
środa, 10 listopada 2010

Prestiżowa kanadyjska nagorda literacka - Giller Prize - została w tym roku przyznana debiutantce, Johannie Skibsrud, za powieść "The Sentimentalists".Książka jest podobno trudną lekturą, ponieważ autorka wcześniej wydawał jedynie poezję i jej styl jest bardzo wymagający.

 

09:41, sylwiapecyna , nagrody
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 08 listopada 2010

Michel Houellebecq został tegorocznym laureatem Nagrody Goncourtów - najważniejszego wyróżnienia dla lietartury francuskojęzycznej. Nagrodzona książka to powieść "La carte et le territoire" (nie wydana jeszcze po polsku).

Znam tylko jedną książkę Houellebecqa - "Cząstki elementarne". Jej lektura wywarła na mnie duże wrażenie i chciałabym poznać bliżej tego pisarza.

 

 

17:41, sylwiapecyna , nagrody
Link Dodaj komentarz »

 

 

Book Lust To Go

 

Często zdarza się, że blogerka przed wyjazdem na wakacje, prosi o rekomendacje. Co warto przeczytać jadąc do ... ? Jeśli ktoś nie ma wiernych czytelników bloga, którzy zasypią go listą książek w kilka godzin, to może sięgnąć po "Book Lust To Go". To książeczka napisana przez Nancy Pearl. Znaleźć w niej można rekomendacje lektur podzielone na kraje i miasta, które mamy zamiar zwiedzić. Strasznie spodobał mi się index w formie mapy:

 

indeks

 

A co Pearl poleca wybierającym się do Polski? Singera, Kosińskiego, Lema, Miłosza i Szymborską. Pisze też o książce Brigid Pasulka "A Long Long Time Ago and Essentially True", która zdobyła prestiżową nagrodę Fundacji Hemingwaya i właśnie ukazała się w Polsce pod tytułem "Dawno, dawno temu i prawie naprawdę". Pasulka jest Amerykanką polskiego pochodzenia i niedawno była w Warszawie (3 listopada spotkała się z czytelnikami w EMPIKu). Mam ogromną ochotę przeczytać tę książkę - myślę, że można ją polecać nie tylko turystom, ale także mieszkańcom Polski.

 

09:42, sylwiapecyna
Link Komentarze (4) »
sobota, 06 listopada 2010

Po zakończeniu cyklu "Daleko od Wichrowych Wzgórz" (pierwsze spotkanie z cyklu opisałam tutaj), Teatr Dramatyczny wydał książkę nawiązującą do spotkań przygotowanych i prowadzonych przez Agnieszkę Drotkiewicz. To ona także zebrała teksty do książki, a ich autorami są goście cyklu: Agnieszka Chrzczonowicz, Anna Marchewka, Sylwia Chutnik, Beata Stasińska i Bella Szwarc-Czarnota. Żaden z tych tekstów nie jest zapisem dyskusji, ale jej zupełnie niezależnym uzupełnieniem, a każdy ma inną formę.

Cała książka otwiera się dramatem Agnieszki Drotkiewicz o tytule "Daleko od Wichrowych Wzgórz". Postaci do bohaterowie literaccy z omawianych podczas cyklu utworów, a także goście, z którymi Drotkiewicz rozmawiała. W ich usta wkłada ona fragmenty pochodzące z najróżniejszych utworów. Całość tworzy komentarz do poruszanych na spotkaniach literackich tematów, zwłaszcza do pytania, czy inaczej traktujemy wielkie namiętności? Kobiety inaczej niż mężczyźni? My współcześni inaczej niż pisarze sprzed wieku?

Mottem całego cyklu było hasło "Czytanie to awantura". W tekście o Szelburg-Zarembinie Anna Marchewka tak opisuje doświadczenie lektury:

"Co się wyniosło z takiej zuchwałej wyprawy, należy zderzyć z cudzymi łupami. To nie jest zamknięty obieg, to czytanie. Samo chłonięcie cudzego języka to zaledwie początek. Czytelnik nie może (jeśli na lekturze mu zależy) zostać w fotelu na zawsze. (...) rusza na spotkanie z innym czytelnikiem. Dopiero w rozmowie z innym czytanie znajduje dopełnienie. Bo ta awantura podszyta jest pragnieniem porozumienia."

Czy to nie jest dokładnie o blogach książkowych? ;)

 

15:32, sylwiapecyna , recenzja
Link Dodaj komentarz »
piątek, 05 listopada 2010

Ponieważ pod moja notką na temat książki Kazuo Ishiguro "Never Let Me Go" pojawiły się informajce o filmie, który na ekrany polskich kin trafi niestety dopiero w marcu, postanowiłam jakoś umilić czas oczekiwania. To materiał z pracy nad filmem, na początku znajdziecie wypowiedź Ishiguro:

 

 

 

10:23, sylwiapecyna
Link Komentarze (1) »
sobota, 23 października 2010

Opowiadanie Irène Némirovsky "Dimanche" przeczytałam w magazynie The Persephone Biannually. Akcja rozgrywa się w Paryżu przedwojennym, bohaterowie to zamożna rodzina. Ojciec ma kochankę, matka jest wycofana i obojętna, a 20-letnia córka przeżywa pierwsze uniesienia miłosne. Konstrukcja opiera się na kontraście młoda kobieta pełna życia i namiętności i zgorzkniała kobieta w średnim wieku, której jest już wszystko jedno. Tyle że matka była kiedyś też młoda i także potrafiła kochać całym sercem i cierpieć.

Obserwujemy przeżycia tej grupki ludzi podczas jednego popołudnia i wieczoru. Opowiadanie to jest więc idealne do uprzyjemnienia sobie popołudniowej herbatki. Nie zachwyciło mnie szczególnie, nie ma tak przemyślanej konstrukcji, jak najlepsze przykłady gatunku, ale z chęcię sięgnę w przyszłości po jakąś powieść Némirovsky.

 

12:06, sylwiapecyna , recenzja
Link Dodaj komentarz »
środa, 20 października 2010

Wczoraj odbyła się uroczysta gala Norman Mailer Center and Writers Colony, na której Orhan Pamuk został nagrodzony za całokształt swojej literackiej twórczości - otrzymał Norman Mailer Lifetime Achievement Prize. Podobno sam Mailer podziwiał Pamuka, za otwarcie okna na Turcję.

Odbierając nagrodę Pamuk opowiadał o szacunku dla Normana Mailera i swoich ambicjach literackich:

 

W Polsce ukazała się właśnie książka - debiut Orhana Pamuka - "Cevdet Bej i synowie". Zaczęłam ją już czytać, ale książka jest opasła, więc pewnie trochę czasu zajmie mi jej skńczenie. Wczoraj w Wyborczej o powieści pisał Juliusz Kurkiewicz.

 

10:00, sylwiapecyna , nagrody
Link Komentarze (2) »
 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 19
KinoPomoc_205x128