o książkach, literaturze, magazynach i nagrodach literackich
Kategorie: Wszystkie | nagrody | prasa | recenzja
RSS

nagrody

środa, 10 listopada 2010

Prestiżowa kanadyjska nagorda literacka - Giller Prize - została w tym roku przyznana debiutantce, Johannie Skibsrud, za powieść "The Sentimentalists".Książka jest podobno trudną lekturą, ponieważ autorka wcześniej wydawał jedynie poezję i jej styl jest bardzo wymagający.

 

09:41, sylwiapecyna , nagrody
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 08 listopada 2010

Michel Houellebecq został tegorocznym laureatem Nagrody Goncourtów - najważniejszego wyróżnienia dla lietartury francuskojęzycznej. Nagrodzona książka to powieść "La carte et le territoire" (nie wydana jeszcze po polsku).

Znam tylko jedną książkę Houellebecqa - "Cząstki elementarne". Jej lektura wywarła na mnie duże wrażenie i chciałabym poznać bliżej tego pisarza.

 

 

17:41, sylwiapecyna , nagrody
Link Dodaj komentarz »
środa, 20 października 2010

Wczoraj odbyła się uroczysta gala Norman Mailer Center and Writers Colony, na której Orhan Pamuk został nagrodzony za całokształt swojej literackiej twórczości - otrzymał Norman Mailer Lifetime Achievement Prize. Podobno sam Mailer podziwiał Pamuka, za otwarcie okna na Turcję.

Odbierając nagrodę Pamuk opowiadał o szacunku dla Normana Mailera i swoich ambicjach literackich:

 

W Polsce ukazała się właśnie książka - debiut Orhana Pamuka - "Cevdet Bej i synowie". Zaczęłam ją już czytać, ale książka jest opasła, więc pewnie trochę czasu zajmie mi jej skńczenie. Wczoraj w Wyborczej o powieści pisał Juliusz Kurkiewicz.

 

10:00, sylwiapecyna , nagrody
Link Komentarze (2) »
środa, 13 października 2010

Literacka Nagroda Bookera powędrowała wczoraj do Howarda Jacobsona za powieść "The Finkler Question". Udało mi się przewidzieć zwycięzcę :)

Howard Jacobson jest pisarzem z Londynu o żydowskich korzeniach. W naszym kraju znany jest z wydanej po polsku wcześniejszej powieści "Wieczory kaluki". Przewodniczący jury tak chwalił "The Finkler Question": "The Finkler Question jest wspaniałą książką: zabawną, oczywiście, ale też bardzo mądrą, smutną i bardzo subtelną. Jest wszystkim, co widać na pierwszy rzut oka, ale także czymś znacznie więcej."

A oto kilka fragmentów z recenzji książki:

"(...) cała ta Żydowskość i nie-Żydowskość jest podana czytelnikowi pod rozwagę – elokwentnie, niepoważnie, poważnie, prześmiewczo, wnikliwie, głupio, genialnie" The Observer

"The Finkler Question to przerażająca i ambitna powieść, pełna niebezpiecznych płycizn i ciemnych, głębokich wód. Ma w sobie tajemniczość męskiej przyjaźni, zawziętość smutku i urok emocjonalnego pasożyta." The Guardian

"Jacobson nei daje odpowiedzi na żadne pytania, które sam stawia w The Finkler Question, ale ścieżka, którą prowadzi te kolczaste tematy pełna jest sytuacji, które są śmieszne i strasznie smutne zarazem." Times Literary Supplement

 

09:39, sylwiapecyna , nagrody
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 07 października 2010

Mario Vargas Llosa zdobył w tym roku Nagrodę Nobla w dziedzinie literatura. Pisarz jest peruwiańczykiem, a jego najgłośniejsza powieść to "Miasto i psy". Jest to jedyna książka tego pisarza, jaką czytałam, ale to naprawdę świetna listeratura. To powieść o dorastaniu chłopca, w pewruwiańskiej szkole wojskowej.

 

13:08, sylwiapecyna , nagrody
Link Komentarze (1) »
niedziela, 03 października 2010

W tym roku Nagrodę Literacką Nike zdobył dramat (pierwszy raz w historii nagrody) - "Nasza klasa" Tadeusza Słobodzianka. Sztuka opowiada o losach uczniów pewnej szkoły i nawiązuje do wydarzeń w Jedwabnem. Będzie można ją zobaczyć na deskach Teatru na Woli w Warszawie (premiera już 16 października).

 

Lista finalistów Nike 2010

 

 

 

20:08, sylwiapecyna , nagrody
Link Komentarze (1) »
wtorek, 07 września 2010

Już tylko sześć książek ma szansę na tegorocznego Bookera:

 

"Parrot and Olivier in America" Peter Carey

"Room" Emma Donoghue

"In a Strange Room" Damon Galgut

"The Finkler Question" Howard Jacobson

"The Long Song" Andrea Levy

"C" Tom McCarthy

 

(pełne nominacje tutaj)

Wcześniej obstawiałam "The Long Song", ale teraz myślę, że nagrodę może zdobyć "The Finkler Question". Okaże się 12 października.

 

12:42, sylwiapecyna , nagrody
Link Dodaj komentarz »
piątek, 03 września 2010

Oto 7 książek, które maja szansę zdobyć w tym roku Nagrodę Literacą Nike:

"Ekran kontrolny" Jacek Dehnel (poezja)

"Jasne niejasne" Julia Hartwig (poezja)

"Jerzy Giedroyc. Do Polski ze snu" Magda Grochowska (biografia)

"Nasza klasa" Tadeusz Słobodzianek (dramat)

"Śmierć czeskiego psa" Janusz Rudnicki (proza)

"Dni i nocePiotr Sommer (poezja)

"Nocni wędrowcy" Wojciech Jagielski (reportaż)

Na liście nie ma żadnej powieści. Czy w tym roku nie ukazała się żadna dobra polska powieść?

Finałowa siódemka Nike 2010 - poezja
11:00, sylwiapecyna , nagrody
Link Komentarze (2) »
środa, 28 lipca 2010

Znamy już tytuły 13 książek, któe mają szansę zdobyć w tym roku Bookera:

"Parrot and Olivier in America" Peter Carey

"Room" Emma Donoghue

"The Betrayal" Helen Dunmore

"In a Strange Room" Damon Galgut

"The Finkler Question" Howard Jacobson

"The Long Song" Andrea Levy

"C" Tom McCarthy

"The Thousand Autumns of Jacob de Zoet" David Mitchell

"February" Lisa Moore

"Skippy Dies" Paul Murray

"Trespass" Rose Tremain

"The Slap" Christos Tsiolkas

"The Stars in the Bright Sky" Alan Warner

 

Spośród nominowanych pisarzy znam tylko książki Petera Careya ("Oscar & Lucinda", "My Life As a Fake"), który zdobył Bookera już dwa razy. Głośno było o "The Long Song" Levy, więc może ta książka otrzyma Bookera 2010?

 

09:32, sylwiapecyna , nagrody
Link Komentarze (2) »
poniedziałek, 21 czerwca 2010

W tym roku wręczono Nagrodę Literacką Gdynia autorom aż 4 książek. Oprócz nagród w kategorii proza, poezja i esej, jury wyróżniło jeszcze Małgorzatę Szejnert za książkę o Ellis Island "Wyspa klucz".

Oto pozostali zwycięzcy:

Proza - "Taksim" Andrzeja Stasiuka

Poezja - "Dwa fiaty" Justyny Bargielskiej

Eseje - "Ciała Sienkiewicza" Ryszarda Koziołka


09:51, sylwiapecyna , nagrody
Link Dodaj komentarz »
piątek, 18 czerwca 2010

Holenderski pisarz Gerbrand Bakker otrzymał Nagrodę IMPAC 2010 za książkę "The Twin" ("Boven is het stil"). Bakker jest literaturoznawcą i tłumaczem i zanim w 2006 napisał swoją pierwszą powieść - właśnie "Boven is het stil", miał już na koncie kilka książek-podręczników. Ostatnio pisze także dla młodzieży. Tak prestiżowa nagroda z pewnością przyczyni się do wzrostu jego popularności i może powieść zostanie przetłumaczona także na język polski.

O pozostałych nominowanych książkach i Nagrodzie IMPAC tutaj.

 

10:12, sylwiapecyna , nagrody
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 10 czerwca 2010

Orange Prize for Fiction zdobyła w tym roku powieść amerykańskiej autorki Barbary Kingsolver "The Lacuna".

 

 

The Lacuna

 

Barbara Kingsolver nie była chyba tłumaczona na polski. Jej proza była popularna w Stanach w latach 90-tych. "The Lacuna" to pierwsza powieść wydana przez autorkę po 2000 roku i wielu krytyków uznało ją za rozczarowanie. Jednak jury Orange Prize doceniło książkę za rozmach i siłę oddziaływania.

 

09:45, sylwiapecyna , nagrody
Link Komentarze (4) »
poniedziałek, 24 maja 2010

Lost Man Booker został przyznany i nie wygrał mój faworyt, lecz książka "Troubles" ("Niepokoje") JG Farrella. Jest to pierwsza powieść ze znanej także w Polsce Trylogii Imperium. Jej druga część - "Oblężenie Kisznapuru" zdobyła nagrodę Bookera w 1973, więc ta nagroda nie jest szczególnym zadośćuczynieniem dla pisarza. "Niepokoje" po prostu podobają się czytelnikom - zdobyły 38% głosów (zdobywcę Lost Booker wybrali czytelnicy, głosując przez internet na finalistów).

 

 

10:25, sylwiapecyna , nagrody
Link Dodaj komentarz »
piątek, 21 maja 2010

Na Międzynarodowych Targach Książki w Warszawie ogłoszono nominacje do dwóch najważniejszych nagród lietrackich w Polsce.

 

Nagroda Literacka Nike - nominowane książki:

Proza - "Piaskowa góra" Joanna Bator, "Prowadź swój pług przez kości umarłych" Olga Tokarczuk, "Rzeczy uprzyjemniające. Utopia" Tamara Bołdak-Janowska, "Walce wolne, walce szybkie" Adam Poprawa, "Śmierć czeskiego psa" Janusza Rudnickiego .

Poezja - "Czarny kwadrat" Tadeusz Dąbrowski, "Dni i noce" Piotr Sommer, "Ekran kontrolny" Jacek Dehnel, "Intencje codzienne" ks. Jan Sochonia, "Jasne niejasne" Julia Hartwig, "Powietrze i czerń" Piotr Matywiecki, "Tutaj" Wisława Szymborska

Literatura faktu - "Frascati" Ewa Kuryluk, "Jerzy Giedroyc. Do Polski ze snu" Magdalena Grochowskiej, "Nocni wędrowcy" Wojciech Jagielski, "Proszę bardzo" Anda Rottenberg, "Wyspa klucz" Małgorzata Szejnert, "Śmiech Demokryta. Un presque rien" Ryszard Przybylski

Dramat - "Nasza klasa" Tadeusza Słobodzianka

Zwycięzcę poznamy 3 października.

 

Nagroda Literacka Gdynia - nominowane książki:

Proza - "Achtung! Banditen!" Wojciech Albiński, "Piaskowa Góra" Joanna Bator, "Toksymia" Małgorzata Rejmer, "Śmierć czeskiego psa" Janusz Rudnicki, "Taksim" Andrzeja Stasiuka

Poezja - "Dwa fiaty" Justyna Bargielska, "Sale Sale Sale" Szczepan Kopyt, "Wiedeński high life" Jakobe Mansztajn, "Powietrze i czerń" Piotr Matywiecki, "Cyklist" Przemysław Owczarek

Eseje - "Biała gorączka" Jacek Hugo-Bader, "Ciała Sienkiewicza" Ryszard Koziołek, "Doświadczenia graniczne. Studia o dwudziestowiecznych formach reprezentacji" Jacek Leociak, "Ślad judaizmu w filozofii XX wieku" Adam Lipszyc, "Proszę bardzo"

Zwycięzców poznamy 19 czerwca.

 

09:49, sylwiapecyna , nagrody
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 17 maja 2010

Wręczono pierwszą w historii Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki - otrzymał ją Jean Hatzfeld za książkę "Strategia antylop". Książkę przetłumaczył z języka francuskiego Jacek Griszczak, który także został uhonorowany nagrodą.

 

 

Laureat nagrody im. Kapuścińskiego o reportażu i przewadze faktów nad fabułą
09:38, sylwiapecyna , nagrody
Link Dodaj komentarz »
 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 6
KinoPomoc_205x128