o książkach, literaturze, magazynach i nagrodach literackich
Kategorie: Wszystkie | nagrody | prasa | recenzja
RSS
czwartek, 19 sierpnia 2010

Hoca Nasrettin (po polsku hodża Nasreddin) to jedna z moich ulubionych postaci. Mam w domu pięć książeczek o nim. Trzy z nich pochodzą z serii Drzewa Babel - "Wyczyny niezrównanego hodży Nasreddina", "Fortele niewiarygodnego hodży Nasreddina" i właśnie "Żarty niedoścignionego hodży Nasreddina". Są to zbiory króciutkich anegdotek i dowcipów, których głównych bohaterem jest właśnie Nasreddin. Większość z nich jest zabawna, ale głównie mają one uczyć o naturze ludzkiej, pokazywać paradoksy ludzkiego rozumowania i podnosić na duchu.

 

 

Hoca Nasrettin

 

Legendy i opowiastki o hodży znane są w wielu krajach na granicy Europy i Azji, ale ja go poznałam dzięki kulturze tureckiej. Jest on w niej bardzo popularny, również wśród dzieci. W historiach o Nasrettinie pojawiają się także inni bohaterowie: osioł i żona hodży, derwisze, kupcy, sułtani...

A teraz zagdaka dla Was. Co mam w kieszeni? Dam Wam wskazówkę: Ma to kształt jajka, jest białe i żółte w środku, i wygląda jak jajko.

 

18:51, sylwiapecyna , recenzja
Link Komentarze (2) »
sobota, 14 sierpnia 2010

Po książce zatytułowanej "Hotel World", której akcja rozgrywa się w Wielkiej Brytanii a każdy z rozdziałów oznaczony jest nazwą czasu gramatycznego z języka angielskiego, spodziewałam się powieści o imigrantach. Jednak wszyscy bohaterowie książki Ali Smith są Anglikami. W tytułowym hotelu wydarzyła się pewna tragedia - 19-letnia dziewczyna zginęła w wypadku. Narratorka każdego z rozdziałów jest w jakiś sposób powiązana z tym incydentem.

Bohaterki łączy jeszcze poczucie pustki, braku. Same często nie potrafią określić, co tak naprawdę im dolega, lub dlaczego czują się nieszczęśliwe lub znudzone. Być może winić należy materializm naszych czasów (akcja rozgrywa się w roku 2000)? Hotel należy do sieci Global Hotels i jest symbolem konsumpcjonizmu, wyzysku, korporacyjnej chciwości, snobizmu...

Rozdział pierwszy i ostatni nie bardzo mi się spodobały, za dużo w nich duchów. Natomiast język środkowych rozdziałów sprawił, że czytałam je z dużą przyjemnością. Sposób w jaki Smith zagłębia się w psychikę narratorek jest zaletą powieści. Jednak w moim odczuciu, poprzednia książka autorki, którą czytałam, "The Accidental", jest lepsza.

 

13:53, sylwiapecyna , recenzja
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 08 sierpnia 2010

O głównym bohaterze i narratorze "Sennika współczesnego" Tadeusza Konwickiego niewiele wiemy. Na początku w zasadzie nic, oprócz tego, że znajduje się w malutkim miasteczku pod Borem Sołeckim i że prawdopodobnie próbował popełnić samobójstwo. W całej powieści tylko raz pojawia się jego imię - Paweł. Wiemy natomiast, że w oddziale partyzanckim miał kryptonim Stary.

Z czasem dowiemy się trochę więcej o jego wcześniejszym życiu - we wspomnieniach wróci kilka razy do czasów wojennej partyzantki. Jedyne pozostałe informacje, jakie mamy o jego życiu to, że jako nastoletni chłopiec ze wsi próbował dostać się do gimnazjum w mieście i że po wojnie złożył wniosek o przyjęcie do partii.

Dla mieszkańców miasteczka nad Sołą nasz narrator jest równie zagadkowy. Uważają, że jest dziwny i że powinien opuścić ich okolice. Kobiety są nastawione do niego pozytywnie, ale zupełnie go nie rozumieją. Mężczyźni zdają się rozumieć demony, które gnębią naszego bohatera, ale nie zamierzają mu pomagać. Woleliby, żeby jak najszybciej wyniósł się z miasteczka.

Lektura "Sennika współczesnego" nie była dla mnie łatwa. Przyjemnie czytało mi się scenki rodzajowe z miasteczka we wschodniej Polsce z wręcz karykaturalnymi postaciami. Jednak, gdy narrator jak w transie rozpoczyna swoje wędrówki po okolicy, ja się zaczynam gubić. Jego mary i oniryczne wizje nie przemawiają do mnie.

Tradycyjny sennik tłumaczy nam czarno na białym, co oznaczają konkretne wizje i zdarzenia z naszych snów. "Sennik współczesny" jest jednak zupełnie inny. Niczego nam nie wyjaśnia, zaciera granice między dobrem a złem, pokazuje, że wartości mogą być względne. Polacy po 1945 roku są zagubieni i ostrożni, a niektórych, tak jak naszego narratora, męczą wyrzuty sumienia i koszmary z przeszłości.

 

Tadeusz Konwicki

autograf pisarza w moim egzemplarzu "Sennika współczesnego"

 

Zobacz: spotkanie z Tadeuszem Konwickim

 

19:12, sylwiapecyna , recenzja
Link Komentarze (1) »
środa, 28 lipca 2010

Znamy już tytuły 13 książek, któe mają szansę zdobyć w tym roku Bookera:

"Parrot and Olivier in America" Peter Carey

"Room" Emma Donoghue

"The Betrayal" Helen Dunmore

"In a Strange Room" Damon Galgut

"The Finkler Question" Howard Jacobson

"The Long Song" Andrea Levy

"C" Tom McCarthy

"The Thousand Autumns of Jacob de Zoet" David Mitchell

"February" Lisa Moore

"Skippy Dies" Paul Murray

"Trespass" Rose Tremain

"The Slap" Christos Tsiolkas

"The Stars in the Bright Sky" Alan Warner

 

Spośród nominowanych pisarzy znam tylko książki Petera Careya ("Oscar & Lucinda", "My Life As a Fake"), który zdobył Bookera już dwa razy. Głośno było o "The Long Song" Levy, więc może ta książka otrzyma Bookera 2010?

 

09:32, sylwiapecyna , nagrody
Link Komentarze (2) »
niedziela, 25 lipca 2010

Toni Morrison potrafi w swoich książkach zbudować niesamowity klimat, który jest jak balsam na duszę, chociaż one same poruszają trudne i bolesne tematy. Tak też jest w "Paradise" ("Raj"). Tytył może odnośić się do małego miasteczka na odludziu - Ruby. Zamieszkują go czarnoskórzy Amerykanie, których przodkowie własnymi rękami założyli miasto Haven. Jednak, gdy zaczęło ono podupadać, kilka rodzin postanowiło spróbować jeszcze raz i założyć kolejne idealne miasto. Wydaje się, że za drugim razem im się wreszcie udało - Ruby prosperuje i jest oazą spokoju. Aż do czasu... Jak każda utopia, i ta okazała się złudna.

Mieszkańcy miasteczka są Murzynami o bardzo ciemnej skórze. Kilkadziesiąt lat wcześniej z tego właśnie powodu ich przodkowie zostali odrzuceni przez inną czarnoskórą społeczność. Doświadczenie odrzucenia, wędrówki i budowy własnej małej ojczyzny stało się mitem założycielskim. Co roku w Ruby wystawiane są jasełka. Występujące w nich dzieci odgrywają rolę świętej rodziny. Jednak biblijna historia jest naciągnięta i na scenie pojawia się 7 Marii i Józefów. Opowieść o Betlejem staje się pretekstem do przypomnienia historii siedmiu rodzin, które założyły Haven. Ta legenda ciągle żywa w pamięci mieszkańców sprawia, że są niechętni wobec obcych - białych i czarnych. Są też wrogo nastawienie do zmian społecznych i kulturowych. Nie chcą u siebie telewizji ani dyskotek. Nie chcą pozwolić młodzieży na formułowanie własnych opinii i szukanie wartości.

Nieopodal miasta mieści się posiadłość zwana Klasztorem. W rzeczywistości to ogromny dom w nowobogackim stylu, który pewna fundacja przeznaczyła na szkołę dla indiańskich dziewcząt prowadzoną przez zakonnice. Gdy zabrakło uczennic, a ostatnia siostra zakonna umarła, Klasztor stał się oazą dla kilku skrzywdzonych zagubionych kobiet. Tytułowy raj może odnosić się także do tego domu. W tym miejscu czują się bezpieczne i wolne, ale ich zachowanie jest surowo oceniane przez większość mieszkańców Ruby. Zwłaszcza mężczyźni czują się zagrożeni, gdy w pobliżu ich miasta, które miało być twierdzą chroniącą przed niesprawiedliwym i niemoralnym światem zewnętrznym, dzieją się rzeczy, na którymi nie mają oni kontroli.

Cała powieść zbudowana jest wokół zasady polaryzacji. Klasztor przeciwstawiony jest Ruby. Młodzież dorosłym; czarni białym; ojcowie i matki bezdzietnym; tradycja nowoczesności. Jednak najostrzejszy konflikt jest pomiędzy kobietami a mężczyznami. W "Paradsie" kilka razy linie podziału zostają przekraczane przez jednostki, jednak społeczeństwo zawsze pozostaje podzielone.

Toni Morrison "A Mercy"

 

19:36, sylwiapecyna , recenzja
Link Komentarze (1) »
środa, 30 czerwca 2010

Przygotowana lekturą "A Short History of Myth" sięgnęłam po kolejną książkę z serii wydawniczej The Myths - "The Penelopiad" Margaret Atwood. Słynna kanadyjska pisarka wybrała mit Penelopy, żony Odyseusza i symbolu wierności. Podstawowym źródłem była tu "Odyseja" Homera. Jak na XXI-wieczną wersję przystało, Atwood patrzy na wydarzenia z perspektywy pokrzywdzonych, czyli kobiet i niewolnic. Główną narratorką jest sama Penelopa, która po tylu tysiącleciach otrzymała prawo głosu i opowiedzenia swojej wersji wydarzeń. Oprócz tego w chórkach - i nie tylko - pojawia się 12 powieszonych przez Odyseusza młodych niewolnic. Te wszystkie zabiegi nie sprawiają, że mamy poznać prawdziwą wersję zdarzeń sprzed wieków. Wręcz przeciwnie, obraz robi się bardziej zamazany, bo nie wiemy, komu mamy wierzyć - Penelopie, Euryklei czy służkom?

Historia Penelopy i jej związku z Odyseuszem, opowiedziana przez nią samą, jest bardzo ciekawa. Można się z niej dowiedzieć wiele na temat życia codziennego w czasach starożytnych, a  do tego zaspokaja naszą współczesną potrzebę intymności - poznajemy bohaterów w zwykłych życiowych sytuacjach, możemy z bliska obserwować ich związek.  Nie podobają mi się natomiast w "The Penelopiad" fragmenty, które kontrastują nasze czasy (widziane z perspektywy zaświatów) z czasami antycznymi. Prowadzi to do efektu dziecinady, zabawy w udawanie naiwności i patrzenie na rzeczy dla nas normalne jak na dziwadła. Oczywiście takie świeże spojrzenie może mieć swoje zalety, ale w przypadku tej książki to się nie sprawdza.

Karen Armstrong podkreślała kilkakrotnie, że zadaniem mitu jest pokazanie nam, jak należy się zachować, wskazanie właściwej ścieżki. Jeśli "The Penelopiad" jest współczesną wersją mitu, jaką drogę nam wskazuje? Zastanawiałam się nad tym i nie jestem pewna, czy z książki Atwood możemy wyciągnąć jakąś praktyczną nauczkę. Być może taką, że same musimy zadbać o nasze bezpieczeństwo i dobrobyt i nie polegać ani na mężczyznach ani na ludziach posiadających władzę? Że tylko spryt popłaca?

Książka została przetłumaczona na polski i wydana pod tytułem "Penelopiada".

 

20:27, sylwiapecyna , recenzja
Link Komentarze (2) »
niedziela, 27 czerwca 2010

W jeden dzień pochłonęłam "A Short History of Myth" Karen Armstrong. Mity towarzyszą ludzkości od jej zarania, a więc historia mitu staje się automatycznie historią cywilizacji. Dzieje ludzkości zawarte w jednej małej książeczce? To jest możliwe. Podzielone przez Armstrong na 6 okresów, pokazują, co dla człowieka jest zawsze najważniejsze, a co zmienia swoją wagę w zależności od czasów i rozwoju cywilizacji.

Czasy współczesne to w cywilizacji zachodniej okres zagubienia znaczenia mitu. W ostatnich akapitach książki Armstrong sugeruje, że sztuka (bardziej niż religia) pełni rolę, którą wcześniej spełniały mity. Jest to prawdziwe zwłaszcza w przypadku powieści, której lektura jest rytułałem inicjacji. Idąc tym tropem, Armstrong powinna jeszcze napisać o filmie, który chyba dociera do znacznie szerszego grona, niż literatura.

Książka trafiła w moje ręce dzięki dobremu duszkowi, któremu bardzo dziękuję za tę niespodziankę.

 

 

 

 

22:22, sylwiapecyna , recenzja
Link Komentarze (1) »
sobota, 26 czerwca 2010

O "Samotności liczb pierwszych" Paolo Giordano było głośno zanim jeszcze książka pojawiła się na polskim rynku, więc spodziewałam się czegoś wyjątkowego. Powieść jednak nie jest w żaden sposób nadzwyczajna. Jest ciekawa i czyta się ją bardzo łatwo i przyjemnie, ale pisarz nie odkrywa nic szczególnego w relacjach międzyludzkich.

Giordano z pewnością udało się bardzo sprawnie opisać momenty, w których główni bohaterowie - Alice i Mattia - krzywdzą się fizycznie. Czytając opisy takich scen przechodziły mnie ciarki i odruchowo chciałam zamknąć oczy, jak na filmie, żeby przeczekać jakoś te fragmenty. Jednak tam, gdzie mowa o uczuciach i relacjach międzyludzkich, język Giordano wydaje mi się trochę sztywny. Czasami miałam wrażenie, że "Samotność liczb pierwszych" to książka dla młodzieży. Zwłaszcza, że śledzimy losy bohaterów na przestrzeni kilkunastu lat, a poznajemy ich, gdy byli małymi dziećmi. Można więc książkę odebrać jako powieść o dojrzewaniu - bardzo bolesnym i uczącym zachowań utrudniających, a nie ułatwiających, dorosłe życie.

Najbardziej z całej książki podoba mi się tytuł, czyli porównanie dwójki głównych bohaterów do bliźniaczych liczb pierwszych. Tych kilka akapitów, wyjaśniających czym są liczby pierwsze w matematyce, czyta się jak wyznanie liryczne i to porusza. Dzięki tej jasnej wskazówce wiadomo też, w którym kierunku powinna podążać interpretacja książki.

Książkę dostałam od magamara w ramach akcji wydawnictwa W.A.B. magamara zadbała o zdobycie autografu samego autora! Tak wyrózniony egzemplarz wędruje dalej, teraz do p.eulli. Jeśli ktoś jeszcze ma ochotę dołączyc do łańcuszka, to niech zagląda na jej bloga.

 

10:47, sylwiapecyna , recenzja
Link Komentarze (4) »
poniedziałek, 21 czerwca 2010

W tym roku wręczono Nagrodę Literacką Gdynia autorom aż 4 książek. Oprócz nagród w kategorii proza, poezja i esej, jury wyróżniło jeszcze Małgorzatę Szejnert za książkę o Ellis Island "Wyspa klucz".

Oto pozostali zwycięzcy:

Proza - "Taksim" Andrzeja Stasiuka

Poezja - "Dwa fiaty" Justyny Bargielskiej

Eseje - "Ciała Sienkiewicza" Ryszarda Koziołka


09:51, sylwiapecyna , nagrody
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 20 czerwca 2010

Nagrodzona w 2003 roku Bookerem debiutancka powieść DBC Pierre'a "Vernon God Little" to świetna rozrywka. Jest zabawna a do tego wywołuje silne emocje. Trudno nie zaangażować się emocjonalnie śledząc losy Vernona Little, 15-latka o wyjątkowym pechu, któremu wiatr zawsze wieje w oczy. To tak jak oglądanie meczu (trwa mundial, więc pozwolę sobie na takie porównanie) - kibicujecz Vernonowi, ale to Los/Fatum wygrywa, a ty masz nadzieję, że jednak jakimś cudem wynik zmieni się w ostatniej minucie. Czy tak się stanie na końcu książki? Tego nie zdradzę, żeby nie odbierać tej frajdy przyszłym czytelnikom.

W nieiewlkim miasteczku w Teksasie dochodzi do masakry - nastolatek, z pochodzenia Meksykanin, o imieniu Jesus, zastrzelił kilkunastu uczniów podczas lekcji w szkole, a potem popełnił samobójstwo. Jesus był najbliższym przyjacielem Vernona, który przesłuchiwany jest przez policję. Stara się ona ustalić, czy nie miał on jakiegoś związku ze zbrodnią. Vernon jest niewinny, ale przez nieszczęśliwy splot wydarzeń oraz zaangażowanie nieuczciwych mediów, zaczyna być podejrzanym. Vernon kiepsko sobie radzi w sytuacjach kryzysowych, więc brnie w coraz większe bagno, które kończy się jego ucieczką do Meksyku.

W drugiej części książki jesteśmy świadkami procesu Vernona, który został oskarżony o dokananie 34 morderstw w najróżniejszych częściach Teksasu. Z sądu prowadzone są relacje na żywo dla telewizji. Spektaktl medialny nie kończy się jednak po ogłoszeniu wyroku...

"Vernon God Little" jest także wyzwaniem językowym. Zrozumienie slangu nastolatka z Teksasu wymaga czasem większego wysiłku. Książka pełna też jest gry słów. Bohaterowie często przekręcają słowa w bardzo zabawny sposób.

Powieść, pomimo walorów komediowych, traktuje o poważnych sprawach. O sprawiedliwości, roli mediów w naszym życiu, o odpowiedzialności za swoje czyny. Nasuwa się pytanie, czy podział na dobro i zło jest jeszcze ważny w naszych czasach? Czy potrafimy zatroszczyć się o potrzeby innych ludzi, czy jedynie samolubnie dbamy o swoje?

Po "Vernon God Little" DBC Pierre wydał jeszcze dwie książki. Ciekawa jestem, czy są one tak dobre jak debiutancka powieść. Obawiam się, że nie, bo nie łatwo będzie przebić "Vernona".

 

21:00, sylwiapecyna , recenzja
Link Dodaj komentarz »
piątek, 18 czerwca 2010

Holenderski pisarz Gerbrand Bakker otrzymał Nagrodę IMPAC 2010 za książkę "The Twin" ("Boven is het stil"). Bakker jest literaturoznawcą i tłumaczem i zanim w 2006 napisał swoją pierwszą powieść - właśnie "Boven is het stil", miał już na koncie kilka książek-podręczników. Ostatnio pisze także dla młodzieży. Tak prestiżowa nagroda z pewnością przyczyni się do wzrostu jego popularności i może powieść zostanie przetłumaczona także na język polski.

O pozostałych nominowanych książkach i Nagrodzie IMPAC tutaj.

 

10:12, sylwiapecyna , nagrody
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 14 czerwca 2010

"Kirâze. Droga do sułtańskiego haremu" tureckiej autorki Solmaz Kâmuran to powieść historyczna. Akcja rozciąga się na lata 1492-1598 i chociaż większość rozgrywa się w Stambule, na sułtańskim dworze, to bohaterami stają się także władcy innych potężnych państw, takich jak Francja, Anglia, Hiszpania czy Wenecja. "Kirâze" to prawie podręcznik do historii, który w bardzo przystępny i przyjazny sposób pokazuje układ sił w Europie, wykładając złożone zależności w formie dialogów pomiędzy postaciami historycznymi.

"Kirâze" to także saga rodzinna. Poznajemy pogmatwane losy kilku pokoleń sefardyjskich Żydów, których z Półwyspu Iberyjskiego wygnała królowa Izabela i którzy znaleźli schronienie w Imperium Osmańskim. Tytułowa Kirâze pojawia się dopiero w połowie książki i trudno ocenić, czy rzeczywiście jest jej główną bohaterką.

Kiraze

 

Chociaż przez karty powieści przewijają się Żydzi, muzułmanie i chrześcijanie, a autorka wydaje się być osobą tolerancyjną i przeciwną wszelakim prześladowaniom, to jednak nie do końca jej się to udaje. Katolicy pokazani są przez pryzmat Inkwizycji oraz okrutnego i lubieżnego papieża Aleksandra VI. Wprawdzie wszyscy możni w "Kirâze" są bezwzględni i zaślepieni pragnieniem władzy, a Tureccy wojskowi potrafią być bezlitośni, jednak, jeśli chodzi o zwykłych ludzi, to właściwie tylko katolicy prześladują Żydów. Trudno też nie interpretować jednoznacznie końcowej sceny powieści, w której Żyd przechodzi na Islam, chociaż wcześniej jego przodkowie żyli w Stambule pozostając przy judaizmie.

 

 

"Kirâze" nie jest książką wybitną, ale bardzo ciekawą. Osoby interesujące się historią, a szczególnie historią Imperium Osmańskiego, mogą śmiało po nią sięgnąć. Ja nie dostrzegłam żadnych rażących przekłamań, ale nie mam też obszernej wiedzy i idealnej pamięci jeśli chodzi o historię.

 

20:33, sylwiapecyna , recenzja
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 10 czerwca 2010

Orange Prize for Fiction zdobyła w tym roku powieść amerykańskiej autorki Barbary Kingsolver "The Lacuna".

 

 

The Lacuna

 

Barbara Kingsolver nie była chyba tłumaczona na polski. Jej proza była popularna w Stanach w latach 90-tych. "The Lacuna" to pierwsza powieść wydana przez autorkę po 2000 roku i wielu krytyków uznało ją za rozczarowanie. Jednak jury Orange Prize doceniło książkę za rozmach i siłę oddziaływania.

 

09:45, sylwiapecyna , nagrody
Link Komentarze (4) »
wtorek, 08 czerwca 2010

Ostatnio tak się składa, że w moich lekturach pojawiają się detektywi. Główny bohater i narrator "When We Were Orphans" ("Kiedy byliśmy sierotami") Kazuo Ishiguro też jest sławnym detektywem. Jednak to nie jest powieść detektywistyczna, nie dowiemy się niczego o metodach Christophera Banksa ani o sprawach, które rozwikłał.

Banks jako chłopiec musi opuścić Szanghaj, gdy jego rodzice giną w tajemniczych okolicznościach. W Anglii chodzi do najlepszych szkół i zostaje sławnym detektywem, cały czas mając nadzieję, że rozwikła sprawę porwania swoich rodziców. Gdy w 1937 roku powraca do Szanghaju sytuacja polityczna jest bardzo napięta i niebezpieczna. Christopher wierzy, że choć minęło prawie 20 lat, jego rodzice nadal są w rękach porywaczy i można ich jeszcze uratować.

Temat, który należy chyba do ulubionych Ishiguro, to pamięć i wspomnienia. Christopher w swoich wspomnieniach jest dzieckiem i młodzieńcem wyjątkowo dobrze przystosowanym i umiejącym się wpasować w otaczające go środowisko. Z kolei inni postrzegają go jako odmieńca i osobę żyjącą we własnym świecie. Pierwsza połowa książki w intrygujący sposób obnaża przed czytelnikiem słabość i naiwność sławnego detektywa. Niestety druga połowa jest zupełnym rozczarowaniem, zmarnowaniem dobrze przygotowanego gruntu.

Ishiguro chce pokazać rozterki sercowe Christophera, wojnę domową i inwazję Japończyków w Szanghaju, europejską śmietankę towarzyską... a wszystko to tworzy słabą mieszankę. Prawdziwa historia rodziców Christophera okazuje się tanim melodramatem, a samo zakończenie książki wydaje się wymuszone. Powieści daleko do "Okruchów dnia" czy "Nie opuszczaj mnie".

 

 

19:52, sylwiapecyna , recenzja
Link Komentarze (2) »
środa, 02 czerwca 2010

"Wszyscy jesteśmy podejrzani" Joanny Chmielewskiej już kiedyś czytałam, ale to było dawno temu, więc nie pamiętałam żadnych szczegółów ani kto okazał się mordercą. Dzięki temu mogłam z zapałem śledzić dochodzenie.

Jak sam tytuł wskazuje, "Wszyscy jesteśmy podejrzani" jest klasycznym whodunit. Zbrodnia została popełniona w budynku pewnej pracowni architektonicznej, w tym czasie w środku znajdowali się prawie wszyscy pracownicy i nikt poza nimi. Morderstwo musiał popełnić ktoś z nich. Śledztwo prowadzi kapitan i niezwykle przystojny prokurator, a równolegle swoje dochodzenie przeprowadza Joanna Chmielewska, która jest także jedną z owych podejrzanych.

Książka wciąga, a oryginalne zachowania pracowników bawią. Dla mnie ciekawy był też aspekt historyczny, tzn. przeczytanie o tym, jak działało tego typu przedsiębiorstwo w czasach PRLu. O dziwo, bardzo podobnie do obecnych korporacji.

 

20:20, sylwiapecyna , recenzja
Link Komentarze (1) »
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 19
KinoPomoc_205x128