o książkach, literaturze, magazynach i nagrodach literackich
Blog > Komentarze do wpisu

Orhan Pamuk "Cevdet Bej i synowie"

Już po raz drugi w ciągu roku Orhan Pamuk mnie wymęczył i rozczarował. Pierwszy raz przy lekturze jego najnowszej powieści "Muzeum Niewinności", a teraz jego pierwszą książką "Cevdet Bej i synowie" (obydwie niestety bardzo obszerne). Tym razem mogę mu wybaczyć, bo ta powieść to jego debiut z 1982 roku. Początkujący pisarz dopiero uczy się warsztatu i tego, że nie zawsze warto przelewać na papier wszystko, co ma się w głowie.

Styl jest fatalny, a fabuła też mało ciekawa, więc "Cevdet Bej i synowie" to była ciężka lektura. Ale książka ma niewątpliwą wartość historyczno-obyczajową. Prolog rozgrywa się u schyłku Imperium Osmańskiego, główna część to lata 30-te, a więc początki Republiki, a epilog dzień z  roku 1970 podczas rządów Demirela. Bohaterowie dużo mówią o sytuacji politycznej i ekonomicznej w kraju, o reformach i nastrojach społecznych. Akcja umieszczona jest w Stambule, ale także w Ankarze i Kemahu.

"Cevdet Bej i synowie" to saga rodzinna. Tytułowy Cevdet to jeden z pierwszych tureckich kupców w Stambule. Ożenił się z córką paszy i kupił dom w Nişantaşı. W powieści śledzimy losy jego synów i ich kolegów. Główny akcent położony jest na dylematy młodych mężczyzn, chociaż czasami poznajemy myśli nestorów rodziny. Ponieważ Ci młodzi mężczyźni są na ogół zamożni, ich głównym problemem jest obawa przed zmarnowaniem życia i burżuazyjną obyczajowością. W latach 30-tych ucieczką może być pasja reformatorska lub panturkizm, ale wnuk Cevdeta jest już artystą i lewicowcem.

Jeśli ktoś jest ciekawy, jakie były początki noblisty Pamuka, to może sięgnąć po "Cevdet Bej i synowie", ale z pewnością bardziej satysfakcjonującą lekturą będą "Nazywam się czerwień", "Śnieg" czy "Dom ciszy".

 

Orhan Pamuk "Muzeum niewinności"

Orhan Pamuk "Dom ciszy"

Orhan Pamuk (dzieła zebrane...)


czwartek, 25 listopada 2010, sylwiapecyna

Polecane wpisy

  • "Daleko od Wichrowych Wzgórz" red. Agnieszka Drotkiewicz

    Po zakończeniu cyklu " Daleko od Wichrowych Wzgórz " (pierwsze spotkanie z cyklu opisałam tutaj ), Teatr Dramatyczny wydał książkę nawiązującą do spotkań przygo

  • Irène Némirovsky "Dimanche"

    Opowiadanie Irène Némirovsky " Dimanche " przeczytałam w magazynie The Persephone Biannually . Akcja rozgrywa się w Paryżu przedwojennym, bohaterowie to z

  • Dan Ariely "Predictably Irrational"

    Książka Dana Ariely " Predictably Irrational " ukazała się w 2008 roku, tuż przed kryzysem i chyba dzięki temu zyskała taki rozgłos. Ariely opisuje w niej bowi

Komentarze
pusta_literatka
2010/11/25 10:25:01
no ja też niestety nie jestem fanką... lubię ciężkie kalibry, ale tu przeszkadza mi styl.
-
chihiro2
2010/11/26 16:18:25
Pamuka przeczytalam tylko "Istanbul. Memories of the City", ale na polce stoi tez "Snieg", na ktory w swoim czasie mysle, ze sie skusze.
KinoPomoc_205x128