o książkach, literaturze, magazynach i nagrodach literackich
Blog > Komentarze do wpisu

Witold Szabłowski "Zabójca z miasta moreli. Reportaże z Turcji"

Witold Szabłowski bardzo dobrze zna Turcję, dlatego "Zabójca z miasta moreli. Reportaże z Turcji" to świetna książka. Żeby od początku przybliżyć Turcję emocjonalnie polskiemu czytelnikowi, Szabłowski zaczyna od historii Nazima Hikmeta - najsławniejszego poety tureckiego, którego pradziadek był Polakiem. Hikmet, gdy musiał uciec z Turcji oskarżony o komunizm i zamieszkał w ZSRR, często odwiedzał Polskę. Autor rozmawiał z Polakami, którzy pamiętają jego wizyty.

W kolejnych rozdziałach Szabłowski pisze oczywiście o Atatürku, honorowych zabójstwach i o Ali Ağca, ale porusza też inne ciekawe tematy, które dla przeciętnego Polaka są nowością. Jeden rozdział jest o seksie - nigdzie wcześniej nie miałam okazji czytać o tureckim seksie. Jest też cały jeden rozdział bajbuszach - sławnych butach z Turcji.

To, że Szabłowski biegle włada tureckim i zna doskonale kulturę tego państwa, pozwala mu łatwo docierać do ciekawych ludzi i ich wypowiedzi i historie zamieścić w odpowiednim kontekście. Książkę gorąco polecam - zarówno turkofilom jak i turkofobom, każdy znajdzie w niej coś ciekawego.

 

sobota, 09 października 2010, sylwiapecyna

Polecane wpisy

Komentarze
mandzuria23
2010/10/11 09:33:40
Odkąd zobaczyłam informację o wydaniu tej książki, strasznie chcę ją przeczytać. Skoro Ty ją polecasz - to tym bardziej!
Pozdrawiam :)
KinoPomoc_205x128