o książkach, literaturze, magazynach i nagrodach literackich
Blog > Komentarze do wpisu

Dan Ariely "Predictably Irrational"

Książka Dana Ariely "Predictably Irrational" ukazała się w 2008 roku, tuż przed kryzysem i chyba dzięki temu zyskała taki rozgłos. Ariely opisuje w niej bowiem eksperymenty z dziedziny behawioralnej ekonomii, które pokazują, dlaczego założenia tradycyjnych ekonomistów często się nie sprawdzają. Wszystko wyłożone jest w sposób ciekawy i prosty, chociaż na początku trochę mnie denerwowało, że autor niektóre rzeczy powtarza i tłumaczy "jak krowie na rowie".

Główne przesłanie książki, zawarte także w tytule, jest takie, że człowiek nie postępuje na ogół racjonalnie (chociaż zazwyczaj jest o tym przekonany), ale jego nieracjonalne zachowania układają się we wzory. Drogą eksperymetnów, można przewidzieć nasze ludzkie "przewidywalne irracjonalne" zachowania.

Drugą ważną - wg autora udowodnioną - myślą jest to, że inaczej się zachowujemy, gdy mamy do czynienia z pieniędzmi. Przyjrzenie się naszym decyzjom, zwłaszcza tym finansowym, pozwala przewidzieć skłonności i odpowiednio je ukierunkować, tak aby pomóc ludziom podejmować dobre decyzje. Dobre decyzje jednostek wpłyną na kondycje społeczeństwa.

Ostatnia część książki (w wydaniu drugim rozszerzonym) poświęcona jest analizie kryzysu. Ariely w całej ksąiżce podsuwa gotowe sposoby zastosowania jego teorii w życiu codziennym i w obszarach odpowiedzialności państwa.

Na co dzień nie czytam książek z dziedziny ekonomii. Od tej jednak ciężko było mi się oderwać - czytałam "Predictably Irrational" za takim samym entuzjazmem z jakim czytam ciekawe powieści.

piątek, 15 października 2010, sylwiapecyna

Polecane wpisy

KinoPomoc_205x128