o książkach, literaturze, magazynach i nagrodach literackich
Blog > Komentarze do wpisu

Ali Smith "Hotel World"

Po książce zatytułowanej "Hotel World", której akcja rozgrywa się w Wielkiej Brytanii a każdy z rozdziałów oznaczony jest nazwą czasu gramatycznego z języka angielskiego, spodziewałam się powieści o imigrantach. Jednak wszyscy bohaterowie książki Ali Smith są Anglikami. W tytułowym hotelu wydarzyła się pewna tragedia - 19-letnia dziewczyna zginęła w wypadku. Narratorka każdego z rozdziałów jest w jakiś sposób powiązana z tym incydentem.

Bohaterki łączy jeszcze poczucie pustki, braku. Same często nie potrafią określić, co tak naprawdę im dolega, lub dlaczego czują się nieszczęśliwe lub znudzone. Być może winić należy materializm naszych czasów (akcja rozgrywa się w roku 2000)? Hotel należy do sieci Global Hotels i jest symbolem konsumpcjonizmu, wyzysku, korporacyjnej chciwości, snobizmu...

Rozdział pierwszy i ostatni nie bardzo mi się spodobały, za dużo w nich duchów. Natomiast język środkowych rozdziałów sprawił, że czytałam je z dużą przyjemnością. Sposób w jaki Smith zagłębia się w psychikę narratorek jest zaletą powieści. Jednak w moim odczuciu, poprzednia książka autorki, którą czytałam, "The Accidental", jest lepsza.

 

sobota, 14 sierpnia 2010, sylwiapecyna

Polecane wpisy

KinoPomoc_205x128