o książkach, literaturze, magazynach i nagrodach literackich
Blog > Komentarze do wpisu

Peter Carey "My Life as a Fake"

Australijski pisarz Peter Carey tym razem zabiera nas do Malezji. Część wydarzeń z powieści "My Life as a Fake" rozgrywa się w Australii, jednak głównym miejscem akcji jest to azjatyckie państwo. Za kanwę opowieści posłużyła Carey'owi mistyfikacja, która rzeczywiście miała miejsce w Australii w 1944 roku, ale w powieści pisarz popuszcza wodze fantazji i tworzy dla nas historię niesamowitą i fascynującą.

Christopher Chubb z zawiści postanawia udowodnić, że jego kolega z młodości wcale nie zna się na sztuce i wymyśla postać genialnego poety - mechanika. Przekręt się udaje i poezja fikcyjnego geniusza zostaje opublikowana. Od tego momentu życie Chubba staje się pasmem nieszczęść, ponieważ wygląda na to, że swoim oszustwem obudził do życia potwora, który prześladuje swojego stwórcę. Bob McCorkle, poeta-mechanik, to istny Frankenstein.

30 lat później w Kuala Lumpur naczelna literackiego magazynu spotyka starego, wyniszczonego przez życie Chubba. Sarah jest młoda i nie ma jeszcze na swoim koncie żadnego spektakularnego odkrycia, więc za wszelką cenę chce wydobyć od Chubba wiersz napisany przez geniusza. Nie ma jednak nic za darmo, żeby dopiąć swojego celu musi wysłuchać historii życia Chubba i udawać, że ma zamiar ją opublikować.

Potrzeba narracji, pragnienie aby historia naszego życia została jakoś uporządkowana i zapisana, chociażby w pamięci najbliższych, jest naturalną cechą ludzi. Proces opowiadania nadaje naszemu życiu sens. Chubb reprezentuje nasze dążenie do formułowania opowieści. W jego wypadku potrzeba jest silniejsza, ponieważ czuje się on skrzywdzony i niesłusznie wyklęty. W rodzimej Australii wszyscy uważają go za oszusta i mordercę niemowlęcia; w Malezji miejscowi widzą w nim złego ducha, który przynosi nieszczęście.

Sarah ma jednak trudne zadanie. Nie może ona jedynie wysłuchać opowieści Chubba, musi ją co chwilę weryfikować ze zdrowym rozsądkiem oraz sprzecznymi wersjami tych samych wydarzeń, o których słyszy z ust potencjalnych wrogów Chubba. Chociaż przez wiele lat będzie próbowała zweryfikować fakty, nigdy nie dowie się, jak było naprawdę.

Na początku wydaje się, że dla głównych bohaterów powieści najważniejsza jest sztuka, poezja. Wiersz jest dla nich dobrem najwyższym, wartością, dla której wiele ryzykują i która popycha ich w zgubnym kierunku. Szybko okazuje się, że niepostrzeżenie inne rzeczy stają się dla nich ważniejsze. Chubb gotów jest na wszystko, by odzyskać swoją córkę. Potem miłość do dziecka zastępuje obsesja zemsty na prześladowcy. Sarah chce koniecznie poznać prawdę, co prowadzi ją do załamania nerwowego.

"My Life as a Fake" jest świetną książką, opartą na najprostszej i najważniejszej zasadzie - opowiadania dobrej historii. Chubb, jak Szeherezada, przerywa swoją opowieść w kluczowych momentach, aby powrócić do niej następnego dnia. Czytelnik czeka w napięciu na poznanie dalszych losów tych dziwnych bohaterów, a jednocześnie jest zaangażowany w problemy Sarah, której dzieciństwo również skrywa mroczne tajemnice.

Po polsku powieść wydana była przez Muzę pod mało urzekającym tytułem "Historia pewnej mistyfikacji".

 

 

Malezja

Malezja kilkadziesiąt lat po zakończeniu akcji powieści.

 

Peter Carey - Oscar & Lucinda

 

czwartek, 08 kwietnia 2010, sylwiapecyna

Polecane wpisy

Komentarze
peek-a-boo
2010/04/09 21:26:49
właśnie jestem na etapie odkrywania Carey'a przy lekturze Oscara i Lucyndy. bardzo wysmakowane czytanie pan C. serwuje muszę przyznac.
-
2010/04/15 13:17:47
Może ucieszy Cię wiadomość, że Carey wydał właśnie nową powieść "Parrot & Olivier In America"
KinoPomoc_205x128