o książkach, literaturze, magazynach i nagrodach literackich
Blog > Komentarze do wpisu

Daleko od Wichrowych Wzgórz - Emily Brontë, Sarah Kane

Rozpoczął się cykl spotkań literackich "Daleko od Wichrowych Wzgórz", których gospodarzem jest Agnieszka Drotkiewicz. Odbywają się one w Teatrze Dramatycznym w Warszawie, a inspiracją dla nich stał się cytat z książki Michela Houellebecqa: "Jesteśmy daleko od Wichrowych Wzgórz, delikatnie mówiąc. Forma powieściowa nie jest jeszcze gotowa, by opisać obojętność i nicość, trzeba by wymyślić bardziej bezbarwny sposób wyrazu, bardziej zwięzły i monotonny"

Daleko od Wichrowych Wzgórz

 

Pierwsze spotkanie poświęcone było dwóm tekstom: "Wichrowym Wzgórzom" Emily Brontë oraz "4.48 Psychosis" Sarah Kane. Do udziału w dyskusji Drotkiewicz zaprosiła Agnieszkę Chrzczonowicz oraz Agnieszkę Wolny-Hamkało. Podczas rozmowy poruszona została kwestia literatury wielkich namiętności - Wolny-Hamkało zasugerowała, że współcześnie jest to domena pisarzy anglosaskich, a w polskiej literaturze poezji (bohater poetycki się obnaża).

Analizując teksty Brontë i Kane, panie skupiły się na zjawisku polifonii. W obu tekstach przemawiają różne popędy, które można odczytać jako elementy składowe tej samej tożsamości. Osią konstrukcji są przeciwieństwa: ofiara vs. kat, życie vs. śmierć, miłość vs. tożsamość.

Kolejne spotkanie odbędzie się 7 grudnia. Wszelkie informacje na temat cyklu można znaleźć na stronie Wydawnictwa W.A.B oraz Teatru Dramatycznego.

środa, 18 listopada 2009, sylwiapecyna

Polecane wpisy

  • Wyrwać chwasta

    Kryminał - "Wyrwać chwasta"

  • Kathryn Stockett "The Help" - "Służące"

    Aż trudno uwierzyć, że " The Help " (" Służące ") to pierwsza powieść Kathryn Stockett . Książka jest piękna, ciekawa, dowcipna; język soczysty

  • Nike 2011 - nominowane książki

    Po raz 15. (jak ten czas szybko leci...) zostanie w tym roku wręczona Nagroda Literacka Nike . Oto nominowane książki: "Obsoletki" Justyny Bargielskej (opowia

Komentarze
2009/11/19 10:01:01
Ciekawy pomysł, aż mi się zachciało przeczytać "Wichrowe Wzgórza" jeszcze raz, jakby nie patrzeć pogoda sprzyja :)
KinoPomoc_205x128