o książkach, literaturze, magazynach i nagrodach literackich
Blog > Komentarze do wpisu

Mariella Mehr "Epoka kamieni"

Jak pisać o małej dziewczynce poddawanej elektrowstrząsom?

"elektrowstrząsy są straszne. nie istnieje chyba język, który mógłby naprawdę opisać ten ból, smiertelnmy strach i panikę [...] rytuał odbywa się z tą przerażającą zimną prezycją, z jaką torturowano i mordowano więźniów obozów koncentracyjnych III rzeszy"

Cytat pochodzi z książki "Epoka kamieni" Marielli Mehr. Mehr jest Jeniszką (plemię cygańskie zamieszkujące Szwajcarię) i z tego powodu została odebrana matce, leczona elektrowstrząsami, gwałcona, więziona, dyskryminowana... Wszystko to w ramach programu "Pomocy Dzieciom Ulicy" finansowanego przez państwo. Pomimo tak dramatycznego dzieciństwa, Mehr wyrosła na artystykę. Swoje cierpienie, strach i ból przelała na papier. Historia Sylwii z "Epoki kamieni" oparta jest na przeżyciach samej autorki.

Dla mnie ogromnym zaskoczeniem było, że te wszystkie rzeczy działy się w Szwajcarii, w drugiej połowie XX wieku. W tym kraju, tak pięknym, czystym, zadbanym... Po polsku nie została jeszcze wydana żadna książka Mehr, ale fragment "Epoki kamieni" w tłumaczeniu Katarzyny Leszczyńskiej został opublikowany w Czasie Kultury (nr 6, 2008). Zamieszczono w nim także tekst Leszczyńskiej, która opisuje sytuację Jeniszów w Szwajcarii.

poniedziałek, 12 października 2009, sylwiapecyna

Polecane wpisy

  • Wyrwać chwasta

    Kryminał - "Wyrwać chwasta"

  • Kathryn Stockett "The Help" - "Służące"

    Aż trudno uwierzyć, że " The Help " (" Służące ") to pierwsza powieść Kathryn Stockett . Książka jest piękna, ciekawa, dowcipna; język soczysty

  • Nike 2011 - nominowane książki

    Po raz 15. (jak ten czas szybko leci...) zostanie w tym roku wręczona Nagroda Literacka Nike . Oto nominowane książki: "Obsoletki" Justyny Bargielskej (opowia

Komentarze
bareya
2009/10/12 18:22:57
Nie dziwi mnie to, ludzie różnią się od siebie tylko widokiem z okna jeśli je posiadają i grubością portfela jeśli go posiadają. Spod każdej szerokości geograficzne można by wykopać takie perełki. Tak mi się przypomniał film Rabbit-Proof Fence opowiadający jak to Brytyjczycy próbowali rozpuścić rasę Aborygenów w Australijskiej społeczności. Ten proceder trwał - zdaje się - jeszcze w latach 90-tych.
-
Gość: ad.dam, *.acn.waw.pl
2009/10/12 21:13:13
dokładnie te same rzeczy działy się pod koniec lat 60-tych w polsce w tzw sanatorium dziecięcym a obiektem przemocy byłem ja.Pozdrawiam
-
2009/10/14 09:10:01
Zło i okrutni ludzie są wszędzie, więc nie zdziwiło mnie to, że także w Szwajcarii. Zaskoczona byłam zaangażowaniem państwa w ten proces, ponieważ miałam inne wyobrażenie na temat polityki w Szwajcarii.
KinoPomoc_205x128