o książkach, literaturze, magazynach i nagrodach literackich
Blog > Komentarze do wpisu

Margaret Atwood "The Year of the Flood" (fragment)

Choć minęło już kilka lat odkąd przeczytałam "The Handmaid's Tale" (Opowieści podręcznej), to ciągle jestem pod ogromnym wrażeniem tej książki. Inne książki Margaret Atwood, które czytałam ("Surfacing" i "The Edible Woman") także mi się podabały. Teraz pojawiła się na rynku najnowsza powieść Atwood "The Year of the Flood", więc oczywiście zapragnęłam ją przeczytać. Niestety finanse nie pozwalają mi jej na razie zakupić, ale na szczęście mogłam zapoznać się z fragmentem powieści.

Co można wywnioskować z pierwszych 10 stron książki? Jest to po części powieść katastroficzna. Tytułowa powódź to kataklizm, na skutek którego ludzkość wymarła. Przy życiu pozostały jednak dwie osoby - być może więcej, ale o tych dwóch można przeczytać w dostępnym fragmencie. To także dystopia (utopia? po tak krótkim fragmencie nie mogę być pewna). Zanim nastąpiła Bezwodna Powódź, opisywany przez Atwood kawałek świata zamieszkany był przez ludzi nazywających się The God's Gardeners (Ogrodnicy Boga). Stworzyli oni własną społeczność (państwo?), w której żyją ekologicznie i nie jedzą zwierząt. Są jednocześnie bardzo religijnymi chrześcijanami.

Już w czytanym przeze mnie fragmencie pojawiają się hymny i przemówienia Ogrodników Boga. Dla mnie mają one charakter satyryczny, ale być może w świetle całej książki okaże się, że według Atwood tak właśnie wygląda idylla. Jest to możliwe, bo wiadomo, że pisarce bliskie są kwestie ekologii, ale z drugiej strony znamy też jej stosunek do systemów zbliżonych do totalitarnych.

Główne bohaterki tego fragmentu i jedyne ocalałe po kataklizmie to prostytutka Ren i ogrodniczka Toby. Ren funkcjonuje w ramach specjalnej instytucji stworzonej przez Ogrodników Boga, ponieważ w idealnym państwie nie można pozwolić prostytucji na pozostawanie poza prawem i systemem. Toby prawdopodobnie jest kimś na wzór kapłanki, bo zajmuje się ogrodem.

Mam nadzieję, że w przyszłości uda mi się przeczytać całą książkę i znikną te liczne znaki zapytania, które dzisiaj postawiłam.

 

Margaret Atwood

 

Fragment, o którym piszę, jest dostępny na stronie The New Yor Times

 

piątek, 18 września 2009, sylwiapecyna

Polecane wpisy

  • Wyrwać chwasta

    Kryminał - "Wyrwać chwasta"

  • Kathryn Stockett "The Help" - "Służące"

    Aż trudno uwierzyć, że " The Help " (" Służące ") to pierwsza powieść Kathryn Stockett . Książka jest piękna, ciekawa, dowcipna; język soczysty

  • Nike 2011 - nominowane książki

    Po raz 15. (jak ten czas szybko leci...) zostanie w tym roku wręczona Nagroda Literacka Nike . Oto nominowane książki: "Obsoletki" Justyny Bargielskej (opowia

KinoPomoc_205x128