o książkach, literaturze, magazynach i nagrodach literackich
Blog > Komentarze do wpisu

Kazuo Ishiguro "Nie opuszczaj mnie"

W 2005 roku Kazuo Ishiguro wydał książkę "Never Let Me Go", która tego samego roku została przetłumaczona na polski i wydana pod tytułem "Nie opuszczaj mnie". Jesienią 2005 Ishiguro przyjechał do Polski promować powieść, w Warszawie spotkał się z czytalenikami między innymi w Trafficu. Miałam szczęście być na tym spotkaniu i nawet mam autograf pisarza :) Była na nim też moja przyjaciółka, która właśnie zaczęła czytać "Nie opuszczaj mnie". W trakcie spotkania musiała się niestety dowiedzieć, że książka jest o klonach i później mówiła mi, że zepsuło jej to przyjemność czytania powieści.

Ja znałam tematykę powieśći dużo wcześniej, ponieważ przeczytał kilka artykułów na temat "Never Let Me Go". Jednak zupełnie mi nie przeszkadzało, że wiem od początku to, czego inny czytelnik może się dopiero stopniowo domyślać. Wręcz przeciwnie - znając sytuację bohaterów, mogłam spokojnie cieszyć się klimatem książki i obserwować relacje tworzące się pomiędzy bohaterami. Nie mogłam oderwać się od książki, nie dlatego, że chciałam zrozumieć "o co tu chodzi?", ale dlatego, że powieść jest dobrze skonstruowana a opowiadana historia bardzo wciąga.

Ogromną wartością "Nie opuszczaj mnie" jest jej moralny aspekt - ale nie moralizatorski. Ishiguro nie zastanawia się, czy mamy prawo jako ludzie ingerować w proces stwórczy. Nie podchodzi do tematu z punktu widzenia teologii, etyki, filozofii. Zadaje on inne pytanie - czy klony mają szansę być traktowani w społeczeństwie jak ludzie? Czy będą mieli prawo do wolności? W końcu, tak jak wszyscy ludzie, będą mieli uczucia i wolę. Czy tworząc życie nie powinniśmy też stworzyć odpowiednich warunków do życia i rozwoju? Czy mamy wystarczająco dużo wyobraźni i poczucia odpowiedzialności, żeby zdecydować się na klonowanie ludzi?

Powieść jest także piękną historią o miłości i dojrzewaniu. Bardzo podobała mi się pierwsza część książki, gdzie obserwujemy rzeczywistość z perspektywy dziecka. Ishiguro zastanawia się także nad pamięcią - jak funkcjonuje? Co i w jakiej formie pozostaje w naszych wspomnieniach? Jak wpływa to na nasze dalsze życie?

Książka z wieloma pytaniami - ale takie są najbardziej wartościowe.

Kiedy Ishiguro był w 2005 roku w Polsce, rozmawiał z Dominiką Szczepańską. Wywiad ukazał się w magazynie Sukces (styczeń 2006). Możemy tam przeczytać, że Ishiguro przyjął już propozycję ekranizacji "Never Let Me Go". Niestety, ja do tej pory nie znalazłam żadnej informacji o tym filmie, więc wygląda na to, że chyba przedsięwzięcie się nie powiodło. Wielka szkoda, bo przecież film "Okruchy dnia" w opraciu o powieść Ishiguro był znakomity, zwłaszcza rola Anthonego Hopkinsa. Reżyserem filmu był James Ivory, dla tego reżysera Ishiguro napisał scenariusz do filmu "The White Countess".

Czytałam także dwie inne powieści Ishiguro - "Okruchy dnia" i "Malarz świata ułudy". Obydwie gorąco polecam. Na półce czekają na mnie kolejne powieści tego autora i spodziewam się po nich najlepszego. Moim zdaniem Ishiguro to jeden z najważniejszych współczesnych pisarzy brytyjskich.

 

czwartek, 23 października 2008, sylwiapecyna

Polecane wpisy

Komentarze
Gość: cvn, 193.59.173.*
2010/10/27 10:48:23
"Niestety, ja do tej pory nie znalazłam żadnej informacji o tym filmie, więc wygląda na to, że chyba przedsięwzięcie się nie powiodło"

Powiodło - film powstał w tym roku :) W przyszłym ma być w polskich kinach.
www.imdb.com/title/tt1334260/
Pozdrawiam!
-
2010/10/29 09:10:31
Dzięki - ale mój wpis jest z 2008 roku :)))
Teraz oczywiście film już wchodzi do kin w Polsce, pokazywany był też na WFF.
-
Gość: cvn, 193.59.173.*
2010/11/03 14:56:19
Wiem, że wpis jest z 2008 r. Myślałam, że przyniosę Ci dobrą nowinę...
-
2010/11/04 11:27:21
Nowina rzeczywiście jest bardzo dobra :))) Nie mogę się doczekać, na pewno wybiorę się na film do kina.
-
Gość: cvn, 193.59.173.*
2010/11/04 13:39:08
Ja też. Książka powaliła mnie na kolana. Trailer na youtube oglądałam już z 5 razy ;)
KinoPomoc_205x128